Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Meč ajatolláhů. Obraně Bagdádu velí nejlepší vojenský mozek Íránu

  2:58
Kásem Sulejmání si ve službách íránské armády vybudoval pověst legendy. Během války se Saddámem Husajnem se stal hrdinou, v posledních letech jako velitel speciálních jednotek Quds pomohl Bašáru Asadovi zvrátit průběh syrského konfliktu. Nyní má nový úkol – porazit islamisty v Iráku.

Kásem Sulejmání: Tichý taktik, spása Asada i naděje pro Irák | foto: Reuters

Až donedávna se o něm příliš nevědělo a jeho fotku bylo téměř nemožné najít. "Sulejmání je nejvlivnějším mužem na Středním východě, o kterém nikdy nikdo neslyšel," prohlásil před několika lety bývalý pracovník CIA John Maguire.

Dnes je doma za hvězdu. Íránské televize o něm vysílají dokumentární filmy a jeho tvář se objevuje na titulních stranách novin. "Přišel čas, aby generál Sulejmání povstal se stínů a sklidil plody své mnohaleté práce v čele elitních jednotek Quds," píše server BBC.

Podle dosud nepotvrzených zpráv se už Sulejmání spolu s desítkami dalších členů Revolučních gard pohybuje v Bagdádu. Před sebou má nelehký úkol. Zastavit rychle postupující bojovníky radikální sunnitské milice Islámský stát v Sýrii a Levantě (ISIL). Pro iráckou vládu bude jeho pomoc zřejmě důležitější, než požadovaná spása ze strany Západu.

Revoluční gardy

Revoluční gardy fungují v Íránu od roku 1979 a stojí zcela mimo armádu. Založil je ajatolláh Chomejní, aby upevnil svou moc nad zemí. Slouží v nich asi 125 tisíc mužů, spadá pod ně i letectvo nebo námořnictvo s ponorkami a vznášedly. Revoluční gardy dohlížejí zejména na vnitřní bezpečnost státu, spadá pod ně však třeba i výroba raket.

Sulejmání si za desítky let ve službách íránských ajatolláhů vybudoval pověst protřelého stratéga, jehož vliv sahá daleko za pravomoci obyčejných generálů. První úspěchy začal sbírat ihned po svém vstupu do Revolučních gard v roce 1979, bezprostředně po islámské revoluci. Přestože neprošel téměř žádným výcvikem, coby řadový gardista pomohl na severozápadě Íránu potlačit kurdskou vzpouru.

Na sklonku září roku 1980, kdy vojska Saddáma Husajna vtrhla do Íránu, už byl Sulejmání povýšen na poručíka. Během osm let trvajícího konfliktu působil na bojištích jižní fronty, kde velel 44. divizi. V tu dobu se stále mohl řadit ke dvacátníkům. Po válce ho mnozí vojáci prohlásili za válečného hrdinu.

Boj proti drogám a zmařená pomoc USA

Během devadesátých let sbíral další zkušennosti coby velitel Revolučních gard v regionu Kermán na jihu země, kde si vysloužil pověst bojovníka proti obchodu s opiem směřujícím do Turecka a Evropy.

V roce 1999, během studentských nepokojů v Teheránu, se Sulejmání připojil k dopisu 24 vysoce postavených členů Revolučních gard. Dopis byl adresován tehdejšímu prezidentovi Muhammadu Chátamímu. Členové gard v něm předložili jasné stanovisko – naše trpělivost přetekla. Chátamí dostal ultimátum: buď zasáhne prostřednictvím policie on, nebo nepokoje rozežene armáda.

Kariérní vrchol však měl teprve přijít. Na počátku roku 1998 byl Sulejmání jmenován velitelem elitních jednotek Quds spadajících pod Revoluční gardy. Obávané jednotky působí zejména při zahraničních operacích.

O tři roky později se stalo něco do té doby nepředstavitelného. Američané se po 11. září rozhodli vpadnout do Afghánistánu a navázali kontakt s nepřátelským Íránem. Śíitský režim v Teheránu a Washington spojoval společný nepřítel: radikální islamisté ze sunnitského Talibanu.

Íránci pod vedením Sulejmáního Pentagonu pomohli určit cíle pro bombardování a Američané díky nim chytili několik významných představitelů al-Káidy. Plodná spolupráce však o několik měsíců později náhle skončila. Tehdejší americký prezident George W. Bush Írán zařadil do své „osy  zla“ a o pět let později Američané Sulejmáního zařadili na seznam teroristů.

Tichý taktik s politickým vlivem

Doma vliv Sulejmáního rostl. V roce 2011 ho ajatolláh Chameneí jmenoval generálem. Nejvyššího vůdce Íránu údajně pojí se Sulejmáním velké přátelství. Chameneí velitele jednotek Quds svého času označil za "žijícího mučedníka revoluce". Sulejmání mu přízeň oplácí a je dlouhodobě stoupencem tvrdé linie v nepřehledném labyrintu íránského teokratického režimu.

Kásem Sulejmání má pověst tichého taktika. Na snímku při modlitbě

Muž, jehož vojenské schopnosti obdivují i jeho protivníci, je podle svých spolupracovníků vždy klidný a jen výjimečně zvýší hlas. "V místnosti může být deset lidí, ale když Sulejmání přijde, nesedne si k vám. Sedne si na druhou stranu místnosti, sám a potichu. Nemluví a nic nekomentuje. Prostě jenom sedí a poslouchá," sdělil reportérovi serveru newyorker.com jeden z bývalých vysoce postavených íránských politiků.

Bývalý velitel izraelského Mossadu Meir Dagan soudí, že Sulejmání má v íránské politice naprosto výjimečné postavení. "Má vazby na každou část (politického) systému. Je politicky chytrý. Má vztahy s každým," tvrdí Dagan.

Velké vítězství v Sýrii

Svůj vliv, přehled a vojenské zkušenosti Sulejmání naposled zúročil během občanské války v Sýrii. Není tomu tak dlouho, co byla armáda syrského prezidenta Bašára Asada v těžké defenzivě a sunnitští povstalci ovládali klíčová města.

Írán však vyslyšel volání svého dlouholetého spojence a vyslal do Sýrie své vojáky. Ti sice bojovali za Asada, ale pod přímým velením Sulejmáního. Zkušený velitel využil i své těsné vazby na vedení Hizballáhu, který pod Sulejmáního dohledem na konci 90. let vybudoval svoje milice. Libanonské šíitské hnutí poslalo na pomoc Asadovi tisíce svých bojovníků.

Jednotky Quds

Jednotky Quds jsou tajnou složkou Íránských revolučních gard odpovědnou za operace v zahraničí, včetně sbírání zpravodajských materiálů, podpory převratů, výcviků zahraničních povstaleckých sil a atentátů. Odhaduje se, že jednotky mají asi 15 tisíc vojáků a operativců. Jednotky Quds jsou přímo odpovědné nejvyššímu vůdci Íránu, ajatolláhovi Chameneímu.

Situace na bojištích se začala pomalu ale jistě obracet. Zřejmě největšího vítězství dosáhla vládní vojska a Hizballáh při bitvě o město Kusajr poblíž libanonských hranic. Sulejmání před rozhodujícím bojem zavolal vůdci Hizballáhu Hasanovi Nasralláhovi a požádal ho o vyslání dalších dvou tisíc bojovníků. Ten souhlasil a výsledkem byla zdrcující porážka povstalců (více o bojích o Kusajr se dočtete zde).

Sulejmání nyní v Iráku stojí před velmi podobnou situací. Má zastavit postupující islamisty, obdobně jako v Sýrii také s podporou dobrovolníků. Podle informací serveru BBC už íránské Revoluční gardy v Iráků pomáhají s náborem šíitských bojovníků, kteří mají stanout bok po boku s armádními silami. Armádní experti připomínají, že Sulejmání má za sebou jen úspěchy. Situace v Iráku by se tak v následujících dnech mohla zvrátit ve prospěch vládních vojsk.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  8:29

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítila křídla větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08

Aktualizujeme Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Arizonští poslanci zrušili 160 let starý zákon, který zakazoval potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...