Mistři stavitelé. Nejdelší bobří hráz světa je třikrát delší než Lipno

Že bobři umí stavět hráze, to překvapením není. Ale že dovedou vytvořit hráz, která svou délkou skoro třikrát překonává Lipenskou přehradu? Právě takovým rekordem se proslavila Lac St. Clair v kanadské Albertě. Světově proslulou se nestala hned, od jejího objevu ke slávě jí to trvalo desítky let.
O největší bobří hrázi světa se ví přinejmenším od roku 1974. První člověk u ní...

O největší bobří hrázi světa se ví přinejmenším od roku 1974. První člověk u ní stanul až v roce 2014. | foto: Správa kanadských národních parků

V 70. letech minulého století se vědci domnívali, že se blíží doba globálního ochlazování. Že skutečnost nasvědčuje spíše opaku, globálnímu oteplení, tehdy doložil jako jeden z prvních Jean Thie. Nizozemský badatel žijící nedaleko kanadské Ottawy to argumentoval satelitními snímky rozsáhlých oblastí severu Kanady, z nichž bylo patrné tání trvale zamrzlé půdy, permafrostu. Když o tom v roce 1974 publikoval studii, způsobilo to pořádný poprask.

Když ponecháme stranou ten přelomový okamžik historie mladé klimatické vědy, na podrobných satelitních snímcích toho bylo k vidění mnohem víc. Dokládaly mimo jiné to, jak úspěšně se bobři rozšířili oblastmi Wood Buffalo, nejsevernějšího národního parku v kanadské Albertě. Mimořádné do bylo proto, že zkraje 16. století tu už bobři patřili k vyhubeným – vyloveným druhům. A teď byli zpátky, poskočili areálem svého výskytu skoro o 1 800 kilometrů dál.

Nejdelší bobří hráz světa leží přibližně 22 kilometrů jižně od jezera Claire. Cesta sem nevede žádná.

Jejich přítomnost na severu zřetelně vykreslovaly stovky vystavěných hrází, za nimiž se leskla hladina vytvořených nádrží. Zvlášť jedna taková přitahovala pozornost. Rozlohou pokrývala osm hektarů a opírala se o těleso hráze úctyhodných parametrů. Měřila bezmála 800 metrů.

Zapomenutý objev

Thie měl tehdy jiné starosti, bádal nad klimatem a nikoliv bobry, dohadoval se s experty na globální ochlazování. Ale tuto zajímavost si zapamatoval. Dovednost přírodních stavitelů ho fascinovala. Po třiatřiceti letech, 5. října 2007, o ní utrousil zmínku v jednom přírodovědném diskuzním fóru. Jeho poznámka nezůstala bez povšimnutí, ozvali se mu z Kanadské rozhlasové společnosti (CBCR), která pak uveřejnila krátkou zprávu o „největší bobří hrázi světa“.

Přídomek světového rekordu se samozřejmě postaral o senzaci ve světových médiích, a tak se o existenci hráze nakonec v roce 2009 dozvěděli i správci národního parku Wood Buffalo.

Vyznívá to úsměvně, že jako poslední se takovou novinu dozvěděli zrovna ti, kteří mají tamní přírodu na starosti. Ale na jejich obhajobu je třeba zmínit, že tamních dvaatřicet stálých zaměstnanců má v péči chráněné území o rozloze dvou třetin České republiky.

Plocha hrází zadržované vody v současnosti pokrývá sedm až osm hektarů.

Drtivá většina národního parku Wood Buffalo je nepřístupná, nepropojená cestami a stezkami. A tak tu nerušeně, přibližně 22 kilometrů jižně od jezera Claire, ve společné deltě řek Peace-Athabasca, mohlo nerušeně po bobří generace vznikat i toto ohromné dílo, které je ještě o něco větší, než když je před padesáti lety zaznamenal Thie.

Bobři totiž nedávno připojili k již existující hrázi nový úsek vodního díla, a tím ho rozšířili o dalších padesát metrů. Hráz se tím dobrala přeměřené délky 850 metrů, a také svého oficiálního pojmenování – Lac St. Clair Beaver Dam.

Je skutečně největší na světě?

„Situace je asi taková, že nikdo ve světě zatím nepřišel s tím, že jinde mají delší,“ vysvětluje Tim Gauthier, tiskový mluvčí národního parku Wood Buffalo. Doplňuje, že na území parku nejsou mnohasetmetrové hráze nic až tak neobvyklého. „Těch, které měří na délku 500 metrů, je tu řádka, ale ty s délkou nad 600 metrů jsou zřídkavé.“

Gauthier tedy nepředpokládá, že by se v někde na území národního parku skrývala ještě nějaká větší. „Od té doby, co se o rekordní hrázi začalo mluvit, prohledávaly tisíce amatérských nadšenců sever Kanady s pomocí aplikace GoogleEarth a větší nenašli.“

Dodává, že většina bobřích hrází je po několika generacích opuštěna a příroda si je vezme zpět. Lac St. Clair je stále „živá“, pečuje o ní nejméně jedna bobří rodina, jejíž obydlí se zaplaveným vstupem – nazývané hrad – je na satelitních snímcích pořád dobře patrné.

Bobři zásadním způsobem ovlivňují své životní prostředí, proto se o nich také hovoří jako o krajinných inženýrech. Hráze na příhodných místech budují nikoliv proto, aby zcela zahradili průtok – voda skrze překážky z bláta a větví dál plyne – ale kvůli tomu, aby navýšili hladinový stav a vytvořili jezero nádrže. V ní se mohou snadno pohybovat za potravou, lehce transportovat materiál a přitom být v bezpečí před predátory.

Že je toto stavitelské zaujetí nadmíru prospěšné, ukazuje i historie požárů v národním parku Wood Buffalo. Bobří hráze a nádrže vytváří zóny trvale podmáčeného terénu, jimž se ničivé plameny vyhýbají.

Správa parku bobří hráze nikterak nereguluje a do přírodního prostředí nezasahuje. „To necháváme na bobrech,“ uzavírá Gauthier.

Neustálé proměny

Hráz Lac St. Clair se mění a vyvíjí, spolu s okolní krajinou a činností bobrů. Každý rok tedy vypadá trochu jinak. Aktuálně měří ta „aktivní“ – vodu zadržující část hráze 775 metrů. Ale celý obvod přehradní plochy, se starými a neaktivními, neudržovanými úseky přehrazení, se délkou blíží skoro dvěma tisícovkám metrů. Plocha vytvořené nádrže, hluboké přibližně jeden metr, má přibližně 70 000 metrů čtverečních. I když je světově proslulá, kvůli nedostupnosti zatím její návštěvníky spočítáte na prstech.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  1.7 10:49

Dovolená za socíku. Na zájezdy se šetřilo léta, venku jste byli za chudáky

Dnes už si lze jen těžko představit, že dřív jsme jezdili do ciziny vybaveni směšným kapesným od státu. Kdo měl peníze navíc, schovával je v pastě na zuby nebo v podlážce autobusu. Dlouholetý...

6. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Cyklotoulky po Česku. Šest tipů na naprosto pohodový výlet na kole

Šlápnout do pedálů a kochat se nepoznanou krajinou už patří k typickému národnímu „folkloru“. Kde všude si přijdou vaše oči na své, něco zajímavého se dozvíte a ještě si vylepšíte fyzičku?

30. června 2024

Potápění s mantami a prázdné pláže. Zapomeňte na Bali, ráj je o trochu dál

Premium

Indonésie nabízí mnohem víc než jen rýžová pole a les plný opic na Bali. Zapomeňte na turisty přeplněné destinace a vydejte se s námi na malý ostrov Nusa Penida, který je plný dokonalých pláží...

2. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Poutník: Cesta kolem světa mě zlomila. Denně jsem se musel nutit pokračovat

Premium

Jednoho dne Petr Hirsch, bez zkušeností a bez výmluv, vyrazil na pouť, která se mu protáhla na dva a půl roku. Spal v lesích, v horách, v ubytovnách i u dobrých lidí. Nakonec došel do Jeruzaléma a v...

3. července 2024

Návod, jak poznat Lisabon a užít si ho. Na co pozor a co stojí za navštívení

Premium

Fialová nádhera, špionské hnízdo zmijí, skutečný Popelčin hrad – Lisabon a jeho okolí uspokojí každé přání. Pokud se zrovna toužíte dojmout, zaposlouchejte se do zpívaných balad fado.

7. července 2024

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráhu na kraji Prahy pohltilo ruzyňské letiště

Zaniklé tratě nás dnes zavedou jen kousek za hranice metropole. Tři kilometry slavné Pražsko-duchcovské dráhy v 60. letech 20. století nejprve pohltilo ruzyňského letiště, další kilometr byl pak...

7. července 2024

Dovolená za socíku. Na zájezdy se šetřilo léta, venku jste byli za chudáky

Dnes už si lze jen těžko představit, že dřív jsme jezdili do ciziny vybaveni směšným kapesným od státu. Kdo měl peníze navíc, schovával je v pastě na zuby nebo v podlážce autobusu. Dlouholetý...

6. července 2024

Test UNESCO památek v Česku: Co nabízejí dětem a kde hodně utratíte

Premium

Desítky hodin prohlídek, stovky ujetých kilometrů, nepočítaně zážitků. Tři redaktorky MF DNES si na vlastní nohy, oči a potomky vyzkoušely, co mohou zažít rodiny při návštěvě našich nejkrásnějších...

5. července 2024

Je mi 54 a čekám dítě, oznámila herečka. Modlí se za klidný průběh těhotenství

Hvězda rodinného seriálu Boy Meets World, Trina McGeeová (54), oznámila, že je těhotná. Své čtvrté dítě čeká herečka...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Mareš se omluvil Bagárové za O2 arenu. A prozradil, kolik lístků na koncert prodala

Leoš Mareš (48) popřál zpěvačce Monice Bagárové všechno nejlepší k 30. narozeninám a zároveň se jí omluvil za to, že ji...

Překážek ve vztahu bylo moc, říká o francouzském partnerovi Hana Vagnerová

Herečka Hana Vagnerová (41) v rozhovoru pro iDNES.cz přiznala, že ve vztahu s jejím partnerem, mladším Francouzem...

Nenechte si pít krev. Vědci zjistili, co ovlivňuje zájem komárů o vás

„Pokud si myslíte, že jste magnetem na komáry, je to zřejmě pravda,“ uvedl Jeffrey Riffell, profesor biologie na...