Hráči Švýcarska se radují z druhé branky proti Itálii.

Hráči Švýcarska se radují z druhé branky proti Itálii. | foto: Reuters

Švýcarsko - Itálie 2:0, nevýrazný výkon, obhájce poslali domů Freuler a Vargas

• 136
V osmifinále nepředvedli takřka nic a na evropském šampionátu zaslouženě končí. Italští fotbalisté, obhájci trofeje, podlehli po nevýrazném výkonu 0:2 Švýcarsku. První gól vstřelil Remo Freuler, druhý přidal krátce po změně stran nádhernou střelou Rubén Vargas.

Švýcaři slaví postup do čtvrtfinále, stejně jako na posledním evropském šampionátu. Utkají se s lepším z dvojice Anglie-Slovensko. Naopak Itálie skončila nejhůře od roku 2004, kdy vypadla už ve skupině.

Před třemi lety Švýcaři v této fázi Francii až na penalty, tentokrát to měli téměř bez nervů.

ONLINE

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Itálie hrála od úvodu pasivně, navázala na nepřesvědčivé výkony ze skupin. Švýcaři trpělivě kombinovali a zaslouženě vstřelili první gól.

Akanji zrychlil hru přes střed a našel Embola, ten udržel míč a přes Ndoyeho ho dostal k Vargasovi. Aktivní křídelník měl nalevo dost místa, poslal balon do vápna, kde ho v plném běhu převzal Freuler, počkal si než mu dopadne na nohu a z voleje propálil Donnarummu

Druhou trefu obstaral krátce po přestávce hráč utkání Vargas. Opět po povedené kombinaci si na levé straně kousek za hranicí vápna nachystal balon a jeho střela zapadl přesně ke vzdálenější tyči.

Statistiky z osmifinále Eura Švýcarsko - Itálie

Itálie šla do utkání se šesti změnami. Už od úvodu, kdy si Cristante kolenem málem srazil balon do vlastní sítě, působili obhájci trofeje nejistým, pasivním až zakřiknutým dojmem.

Jen málokdy se dostávali do soupeřova vápna, v největší příležitosti se ocitl Di Lorenzo, který Barellův chytře rozehraný přímý kop nezakončil sám za obrannou linií nezakončil, a navíc byl v ofsajdu.

Jinak ale tempo diktovali Švýcaři, kteří však měli problém se dostat do hlubokého obranného bloku. Z dálky to zkusil Rodriguez, ale bránu přestřelil. Krátce předtím ve vápně kličkoval stoper Schär, což jen dokreslilo italskou nemohoucnost v útoku.

Švýcarům se nakonec trpělivost vyplatila gólem Freulera. A ještě do poločasu mohli přidat další, Rieder z pravé strany blízko autové čáry zahrál přímý kop rovnou na bránu a Donnarumma měl co dělat, aby míč vyškrábl na tyč.

Takhle padl gól Švýcara Rema Freulera v osmifinále s Itálií.
Z druhého poločasu utekli 27 sekund a švýcarský útočník Rubén Vargas se...

Pokud měli Italové plán do druhé půle, Vargasův gól ho dost narušil.

Ani to ale Italy neprobralo, v úvodní hodině největší závar před Sommerovou brankou obstaral Schär, jenž nešikovně srazil míč letící do vápna směrem k vlastní bráně, naštěstí pro něj ale skončil pouze na tyči.

Švýcaři se postupně zatáhli, až v tu chvíli se jejich soupeř dostal k souvislejšímu tlaku. Aktivní byl na levé straně Chiesa, jeho střely ale blokovala obrana, centry pro změnu sbíral Sommer. Kdž v 73. minutě Retegui poslal spíš ze zoufalství míč slabě do rukavic Sommera, byla to první a zároveň jediná italská střela mezi tři tyče...

Nejblíže vyrovnání byl v 75. minutě Scamacca, jenž po dlouhém nákopu do vápna napálil míč do tyče. O chvíli později pálil útočník Atalanty nad bránu.

Gianluca Scamacca z Itálie zakončuje v utkání se Švýcarskem.

Jak se blížil konec zápasu, čím dál častěji byly k vidění švýcarské protiútoky. Střídajícího Duaha ještě zastavil Bastoni, ale Zuber přeběhl po levé straně od půlky hřiště až do vápna, jeho nabídku na malém vápně však nikdo nezužitkoval.

Když to nešlo ze hry, zkusili si Italové v 87. minutě vymodlit penaltu za ruku jednoho ze švýcarských zadáků, sudí ale prohřešek proti pravidlům neviděl.

V polovině dvouminutového nastavení napřáhl zpoza vápna Chiesa, ale ohrozil spíš ochranu stojící podél hřiště. A tímhle pokusem se Italové rozloučili.

Chance Liga 2024-25: Los fotbalové ligy

Nejvyšší fotbalová soutěž se bude hrát pod názvem Chance Liga. Nová sezona odstartuje v pátek 19. července zápasem Sparta - Pardubice. Na podzim se odehraje devatenáct kol, první část sezony skončí 14. prosince. Jarní část začne už 1. února.

Sparta - Pardubice, Slovácko - Slavia, Dukla - Plzeň, Bohemians - Baník, Karviná - Liberec, Č. Budějovice - Olomouc, Hradec Kr. - Teplice, Jablonec - Ml. Boleslav