Doporučujeme

Chcete být zdraví? Naučte se jíst podle ájurvédy

  • 0
Rad, jak žít zdravě, je nespočet. U ájurvédy už je to ale dávno odzkoušené. Tento tisíce let starý systém tradičního lékařství s původem v Indii má opravdu blahodárné účinky na naše tělo. Zkuste upravit své stravovací návyky a uvidíte, že vám to prospěje.

Jídlo jako lék

Pět tisíc let stará indická nauka o životě tvrdí, že většina zdravotních potíží je způsobena špatnou stravou. Podle ájurvédy je možné až 80 % veškerých nemocí ovlivnit vhodným jídlem a také jeho správným načasováním. Nemějte obavy, ájurvédské vaření není nijak náročné a zvládnete ho s pomocí běžně dostupných ingrediencí. Velmi důležité je ovšem respektovat denní režim, dané roční období a především každé jídlo připravovat s láskou a dobrými úmysly. Bez nadsázky.

Minimum tekutin

Ideální čas oběda je mezi 12. a 13. hodinou. Zhruba 30 minut před jídlem, případně hned po něm, se doporučuje požít malou špetku koření, které podporuje dobré trávení (vynikající je zázvor nebo kardamom). Během oběda byste měli málo pít, jinak si naředíte trávicí šťávy, a zhoršíte tak proces zažívání. Z nápojů je nejlepší teplá voda, čaj (fenyklový, zázvorový), případně malá sklenka suchého červeného vína. Zasednout k večeři radí ájurvéda nejlépe mezi 17. a 19. hodinou.

Ranní snídaně

Dobrá snídaně dodá energii na celý den. Podle ájurvédy bychom měli snídat mezi 7. a 8. hodinou. Vhodné je ještě předtím vypít sklenici teplé vody

(s citronem nebo bez), která povzbudí peristaltiku, takže když začnete snídat, střeva už jsou připravená na svou každodenní práci. Na jaře a v létě dejte přednost lehké snídani, na podzim a v zimě volte něco sytějšího, třeba talíř horké polévky, míchaná vajíčka či obilnou kaši s medem. Ke svačině stačí kousek čerstvé sezonní zeleniny či jen hrst dýňových semínek, která vám dodají energii.

Různé roční doby

Důležitou roli hrají také roční období. Na jaře jsou vhodné pokrmy pikantní, hořké a trpké chuti. Vyloučit byste měli těžká, kyselá a sladká jídla.

Na léto se doporučují zeleninové saláty, sezonní ovoce a zelenina, kuskus, špalda, sladkovodní ryby, bílé maso, tvaroh, čerstvé sýry. Z nápojů voda, fenyklový a mátový čaj. 

Na podzim a v zimě dejte přednost kořeněným pokrmům, sladkým, slaným a kyselým potravinám, dušené zelenině a ovoci, rýži, mléčným výrobkům, medu a bílému masu.

Lepší zažívání

Zlobí vás trávení? Za doslova posvátnou bylinu se v tomhle směru považuje bazalka, která má výborné antibakteriální účinky, podporuje chuť k jídlu

a vylučování žaludečních šťáv. Kromě toho stimuluje krevní oběh, pomáhá při revmatismu a nervovém napětí. Žluté hořčičné semínko se zase doporučuje při špatné funkci střev a snížené tvorbě žluči, proti parazitům, ale i u revmatických potíží, při vysokém krevním tlaku nebo kornatění cév v (ukládání tuků v cévních stěnách).

Zdravé srdíčko

Potřebujete podpořit srdce? Používejte hřebíček, který nejenže chrání srdce, ale dodává životní sílu a zlepšuje prokrvení. Dále působí proti křečím, má dezinfekční a hojivé účinky, pomáhá při kolice, zklidňuje podrážděný žaludek, zabraňuje plynatosti a ulevuje při bolestech zubů. Blahodárný vliv na činnost srdce má i černý pepř. Ten mimo jiné podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a účinně likviduje střevní parazity. Pomáhá také při problémech s dýcháním, zánětech a zahlenění.

Pozitivní emoce

Podle ájurvédy se během vaření do jídla přenášejí také všechny naše emoce, které v daných okamžicích prožíváme. To je nejspíš i důvod, proč nám vždycky ze všeho nejvíc chutnaly dobroty, které nám vařila babička nebo maminka. Pokud je to tedy možné, vyhýbejte se vaření v situacích, kdy jste pohlceni stresem, jste plní strachu, vzteku, zloby, nenávisti nebo jiných negativních emocí. Naopak, pokrm připravený s radostí a láskou má blahodárný vliv na trávení a dokáže účinně zmírnit celou řadu zdravotních potíží.