Třes v rukách. Záhadná nemoc zřejmě genetického původu. Může se objevit bez příčiny, nejčastěji po šedesátce. Roztřesené ruce sice nejsou život ohrožující chorobou, mohou však člověku dost znepříjemnit život. Obzvláště když má problémy napít se ze sklenice nebo se najíst lžící. Mezi osmdesátníky má tzv. esenciální třes už 20 % populace. Ovšem je tu i dobrá zpráva… „Pokud je tato nemoc geneticky podmíněna, lidé trpící esenciálním třesem se podle výzkumů dožívají vyššího věku než ti, jimž se ruce netřesou,“ podotýká prof. MUDr. EVŽEN RŮŽIČKA (67), DrSc., FCMA, FEAN, emeritní přednosta Neurologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha. | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Třesem rukou trpí i mladí. Jak poznat, že jde o parkinsona, líčí profesor Růžička

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Třes v rukách. Může se objevit bez příčiny, nejčastěji po šedesátce. Roztřesené ruce sice nejsou život ohrožující chorobou, mohou však člověku dost znepříjemnit život. Mezi osmdesátníky má tzv. esenciální třes už 20 % populace. Ovšem je tu i dobrá zpráva. „Pokud je tato nemoc geneticky podmíněna, lidé trpící esenciálním třesem se podle výzkumů dožívají vyššího věku než ti, jimž se ruce netřesou,“ podotýká profesor Evžen Růžička, emeritní přednosta Neurologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice Praha.
Lékaři Česka

Říká se, že se ruce třesou každému z nás, byť leckdy je to pouhým okem nepostřehnutelné…
Záleží na tom, jak jemnou metodu měření zvolíme. Budete-li mít akcelerometr s dostatečným rozlišením, pak se opravdu nějaké chvění najde. Nervový systém funguje mimo jiné na principu zpětných vazeb. Tyto kličky neustále ověřují pohyb v jeho průběhu a pak vysílají do míchy nebo do mozku zpětnou informaci o tom, jak probíhá. I na míšní úrovni jsou oscilační okruhy, které hlídají, aby svaly měly správně nastavené napětí a byly připraveny zapojovat se při pohybech. V okruzích pořád dochází k jemným oscilacím, a ty normálně nejsou vidět. Pokud se však oscilace z nějakého důvodu zvýrazní, už vzniká fyziologický třes. A to je to, co lidé dobře znají, protože mají sklon takto reagovat třeba na stres, nevyspání, vypití většího množství kávy a podobně. Fyziologický třes se může akcentovat i vlivem některých léků nebo při chorobných stavech, jako je například zvýšená činnost štítné žlázy. Takový třes už je pak vidět.

U části pacientů s esenciálním třesem se obtíže po alkoholu přechodně zlepší. Zmírnění může být významné a alkoholu ani není potřeba moc, stačí jedna sklenka destilátu nebo dvě deci vína, a třes se zmírní.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma