Nino Schurter / archivní foto

Nino Schurter / archivní foto | foto: Profimedia.cz

Novými lídry SP v cross country jsou švýcarští bikeři Schurter a Kellerová

• 4
Novými lídry Světového poháru v cross country jsou švýcarští bikeři Nino Schurter a Alessandra Kellerová. Po pátém pokračování seriálu v Crans Montaně vystřídali v čele pořadí Francouze Victora Koretzkého a Američanku Haley Battenovou, kteří dnešní závod vynechali. Koretzky do Švýcarska nedorazil vůbec, Battenová se lehce zranila v sobotním short tracku a na instagramu zrušení startu vysvětlila preventivními důvody s ohledem na olympijské hry.

Osmatřicetiletý Schurter, který SP celkově ovládl už devětkrát, obsadil čtvrté místo při triumfu Thomase Pidcocka. Hvězdný Brit navázal na prvenství v short tracku a ovládl i svůj druhý pohárový start v olympijské disciplíně cross country v sezoně, v níž má pod pěti kruhy v Paříži obhajovat titul z Tokia. Vítězně se naladil na start na Tour de France.

Pidcock o minutu a 10 sekund porazil Švýcara Mathiase Flückigera a rekordmana v počtu vítězství Schurtera předčil ještě Ital Luca Braidot. Českou jedničku Ondřeje Cinka postihla bezprostředně po startu smůla a kvůli přetrženému řetězu nabral hned ztrátu. Cílem projel s téměř desetiminutovým mankem až na 45. místě.

Ženský závod vyhrála rovněž s převahou Francouzka Loana Lecomteová, jež triumfovala poprvé v sezoně. Bývalá světová šampionka do 23 let Kellerová dojela druhá před nizozemskou hvězdou Puck Pieterseovou.

Jediná česká účastnice Jitka Čábelická obsadila s téměř desetiminutovou ztrátou 26. místo a o jednu příčku si vylepšila letošní maximum. V sobotním short tracku skončila dokonce poprvé ve druhé desítce a na jedenácté pozici měla jen pětisekundovou ztrátou na Top Ten.

SP v cross country na horských kolech

Crans Montana (Švýcarsko)

Muži: 1. Pidcock (Brit.) 1:26:28, 2. Flückiger (Švýc.) -1:10, 3. Braidot (It.) -2:05, 4. Schurter (Švýc.) -2:08, 5. Schelb (Něm.) -2:23, 6. Colledani (It.) -2:52, ...45. Cink -9:42, 62. Škarnitzl -2 kola, 83. Vobecký (všichni ČR) -4 kola.
Průběžné pořadí (po 5 z 9 závodů): 1. Schurter 942, 2. Hatherly (JAR) 798, 3. Colombo (Švýc.) 795, 4. Koretzky 789, 5. Sarrou (oba Fr.) 698, 6. Schwarzbauer (Něm.) 670, ...29. Cink 315.

Ženy: 1. Lecomteová (Fr.) 1:17:22, 2. Kellerová (Švýc.) -46, 3. Pieterseová (Niz.) -1:33, 4. Stiggerová (Rak.) -2:18, 5. Richardsová (Brit.) -3:57, 6. Kollerová (Švýc.) -4:48, ...26. Čábelická (ČR) -9:38
Průběžné pořadí (po 5 z 9 závodů): 1. Kellerová 1008, 2. Battenová 917, 3. Blunková (obě USA) 738, 4. Pieterseová 708, 5. Lecomteová 690, 6. Lillová (JAR) 673, ...31. Čábelická 301, 104. Czeczinkarová (ČR) 8

,

Tour de France 2024

Trasa Tour de France měří 3492 kilometrů.Tour de France. Závod odstartuje 29. června v italské ve Florencii, končit bude 21. července netradičně časovkou v Nice.

Jonas Vingegaard, Tadej Pogačar, Remco Evenepoel, Primož Roglič, Jasper Philipsen, Geraint Thomas, Mathieu van der Poel, Richard Carapaz, Thomas Pidcock, Sepp Kuss, Fabio Jakobsen, Egan Bernal