Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rozmanitost právních kultur je obohacující, říká český soudce v EU

  10:16
Český soudce Jan Passer je novým členem Tribunálu, nižší instance evropského Soudního dvora. Různé profesní historie a právní kultury, jež se promítají v argumentacích jeho kolegů, vytvářejí podle něj v dobrém slova smyslu multikulturní prostředí. Obává se však, že se soud stal neoprávněně symbolem „diktátu“ EU.

Sídlo Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku | foto: Cédric Puisney CC-BY-SACreative Commons

Když má soudce Jan Passer zhodnotit své první tři měsíce u evropského Soudního dvora, poznamená, že ačkoliv je obsah práce jistým způsobem podobný jeho předchozímu angažmá u českého Nejvyššího správního soudu (NSS), je stále co se učit. Pestré složení evropské soudní instituce je podle něj inspirující pro debaty i pro samotné rozhodování o právních problémech.

Jan M. Passer

Jan M. Passer, soudce Tribunálu Soudního dvora Evropské unie

narozen v roce 1974. Vystudoval právo na Univerzitě Karlově v Praze a na univerzitě ve Stockholmu. Od roku 2001 byl soudcem Obvodního soudu pro Prahu 2, od 2005 soudcem Nejvyššího správního soudu. Působil také jako právní poradce na ministerstvu spravedlnosti. Od 19. září 2016 je členem Tribunálu SD EU.

Passer se stal členem Tribunálu, který je nižší z úrovní unijního soudu, letos v září. Po Ireně Pelikánové je druhým českým zástupcem v této instituci, jeho nástup souvisí s reformou soudu. Český soudce však v září nepřišel do zcela neznámého prostředí, po přelomu tisíciletí už u soudu absolvoval stáž.

„Byť se Soudní dvůr za tu dobu výrazně změnil, rozrostl a stal se do značné míry jinou institucí, nebylo to úplně neznámé prostředí,“ říká Passer. S úsměvem podotýká, že stejně jako u NSS se i v novém působišti stal členem osmého senátu a tak jako na odchodu u českého soudu zanechal dvacítku rozdělaných případů, dostal v Lucembursku na stůl také dvacet kauz.

Tribunálu v posledních letech výrazně narostl objem práce, a proto bylo rozhodnuto instituci personálně posílit. Passer připomněl, že instituce řeší například otázky spojené s unijními sankcemi vůči lidem či firmám podporujícím diktátorské režimy a pracovněprávní spory zaměstnanců evropských institucí.

Multikulturní soudnictví

Soudní dvůr Evropské unie a jeho Tribunál je podle Passera v dobrém slova smyslu „multikulturní institucí“, kde společně případy rozhodují soudci pocházející ze zemí s rozmanitými právními tradicemi. „Různé profesní historie a právní kultury, z nichž pocházejí, se v argumentaci kolegů mohou odrážet, ale pokud jsou lidé otevření, jedná se o obohacující prvek,“ řekl český soudce. Někdy se podle něj také ukáže, že odlišné právní kultury mohou při řešení problému dojít ke stejnému výsledku, byť třeba „trochu jinými cestami“.

Zemí s výraznou vlastní právní tradicí je Británie, jejíž občané v červnu v referendu rozhodli o odchodu z Evropské unie. Soudní dvůr EU sídlící v Lucemburku se přitom pro zastánce brexitu stal jedním z příkladů údajného přílišného zasahování „Bruselu“ do vnitřních britských záležitostí.

Soudní dvůr EU

dříve Evropský soudní dvůr. Je nejvyšším soudem Evropské unie. Má poslední slovo ve věcech právního řádu EU. Byl zřízen v roce 1952 a sídlí v Lucemburku na rozdíl od většiny ostatních institucí EU, které sídlí v Bruselu.

Tribunál je nižší instancí SD EU, funguje od roku 1989. Projednává žaloby na zrušení aktů orgánů a institucí EU, tedy kauzy týkající se například oblasti hospodářské soutěže, státní pomoci, zemědělství a ochranných známek. Dále Tribunál rozhoduje o žalobách podaných jednotlivci.

„Trochu se obávám, že soud se stal jakýmsi symbolem, ale to, co mu bylo v kontextu referenda přisuzováno, nemá mnoho společného s realitou,“ upozorňuje soudce Passer, který se jinak k věcem spojeným s britským referendem vyjadřuje velmi opatrně.

„Brexit je skutečností, která s určitou mírou pravděpodobnosti nastane, ale kvůli neznalosti jeho přesných obrysů jakékoliv spekulace v tomto směru jsou zatím podle mne předčasné,“ vysvětlil. Na činnosti instituce se nic nezměnilo, britský člen tribunálu Ian Forrester ze Skotska, se dál plnohodnotně podílí na práci soudu.

Teoreticky je přitom možné, že Soudní dvůr kritizovaný zastánci brexitu se bude problematikou související s britským odchodem z unie muset zabývat. Pokud totiž vzniknou pochybnosti kolem článku 50 Lisabonské smlouvy, který Londýn dosud neaktivoval a který na jednání o vystoupení z EU dává dvouletou lhůtu, bude se jeho výkladem za určitých okolností zabývat právě unijní soud.

EU je fórem, míní Passer

„Věci týkající se brexitu jsou v tuto chvíli mimořádně nejasné, ale teoreticky takovou možnost, tedy, že by se Soudní dvůr zabýval výkladem článku 50, vyloučit nelze,“ připustil český soudce Tribunálu. Cesta k tomu by ale nebyla jednoduchá, na Soudní dvůr - tedy instituci stojící nad Tribunálem - se s žádostí o výklad unijního práva obracejí soudy členských států, v tomto případě tedy nejspíš některý z britských soudů.

„Není možné, že by jednotlivec napadl referendum a žaloba šla přímou cestou k Soudnímu dvoru. Proces je podstatně složitější,“ upozornil Passer.

Evropská unie není podle něj pro členské země, včetně Česka, cosi vnějšího a nepřátelského, naopak je fórem, které především menším zemím umožňuje kvalitněji bránit jejich zájmy a prosazovat z jejich pohledu užitečná řešení. V rámci vnitropolitické debaty však podle Passera bývá někdy „politicky výhodné“ zaštítit se údajnými „požadavky Bruselu“ a veřejné mínění pak může začít vnímat unii zkresleně.

V souvislosti s Británií a Soudním dvorem EU podle něj nastalo něco podobného. „Nepochybně má soudní dvůr do určité míry vliv na vývoj práva v jednotlivých členských státech včetně Spojeného království. Ale dělat z něj jakéhosi čerta, který připravil Velkou Británii o její velikost a nezávislost, to je tvrzení na hony vzdálené realitě,“ uvedl.

Autoři: ,

V Ugandě zachráníme život dítěte za 500 korun měsíčně, říká český lékař

  • Nejčtenější

Zemřel herec Rudolf Jelínek. Český James Bond i parašutista z Atentátu

Ve věku 89 let zemřel herec Rudolf Jelínek. Ztvárnil desítky filmových, televizních a divadelních rolí, působil i v dabingu. Známý byl například díky roli majora Hradce v seriálu 30 případů majora...

10. srpna 2024  10:38

Zastánci ruské agrese jsou svině. A selhání Petra Pavla chápu, říká Foltýn

Premium

Je hodně slyšet a jeho výroky vytáčejí velkou část veřejnosti. Vládní koordinátor pro potlačování dezinformací, plukovník Otakar Foltýn, obhajoval v rozhovoru pro MF DNES svou práci a vyjádřil se...

14. srpna 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci měli možnost zničit tucty ruských stíhaček. Američané to zakázali

Ukrajinci v červnu mohli zničit tucty ruských stíhacích bombardérů Suchoj Su-34, které se nacházely na ruské letecké základně Malševo Voroněže a byly dostatečně blízko na úder americkými raketami...

7. srpna 2024  15:40

Zlatá japonská oštěpařka přivezla olympijskou medaili domů. Do Domažlic

Vedení města Domažlic v pondělí slavnostně přivítalo před radnicí olympijskou vítězku v hodu oštěpem Haruku Kitagučiovou a jejího trenéra – domažlického rodáka Davida Sekeráka.

12. srpna 2024  21:30

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kus římsy spadl v centru Prahy na zastávku MHD. Zasáhl muže, ten zemřel

V ulici Lazarská v centru Prahy spadl ze střechy kus římsy přímo na tramvajovou zastávku. Zasáhla muže, který i přes pomoc záchranářů vážným zraněním podlehl. Ulice je už opět průjezdná. Policie...

8. srpna 2024  12:14,  aktualizováno  14:26

Disney odmítá žalobu za smrtelnou otravu jídlem, ohání se podpisem předplatného

Podepsali jste smluvní podmínky na herní konzoli, na žalobu nemáte nárok. Tak nějak se snaží společnost Disney utlumit soudní spor za neúmyslné zabití ženy, jíž v restauraci v Disney Springs...

15. srpna 2024  10:18

Byl zároveň v Hradci i doma. Politika odsoudili za podvody s „cesťáky“

Premium

Jako mistr světa v cestování v čase a prostoru se ukázal severočeský politik ODS Jan Stejskal. Bývalý místostarosta České Lípy si šest let vypisoval cestovní příkazy po celé republice, které účtoval...

15. srpna 2024

Očekávám další útok na člena vládní koalice, prohlásil Fico po protestech

Slovenský premiér Robert Fico, který v květnu přežil pokus o atentát, řekl, že očekává další útok na člena vládní koalice. Uvedl to po sérii opozičních demonstrací. Ty reagovaly na nedávné...

15. srpna 2024  8:52,  aktualizováno  9:51

Za olympijský neúspěch může i vláda, říká Jansta. Dukův postoj chápe

Vlivný předseda unie sportovců a právník Miroslav Jansta by chtěl ve vládě ministra sportu a přidat víc peněz z rozpočtu. Ve velkém rozhovoru pro MF DNES a iDNES.cz přiblížil svůj pohled na neúspěch...

15. srpna 2024  9:33

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Miss Paříž, říkají německé běžkyni na olympiádě. Patří mezi nejkrásnější atletky

Alica Megan Schmidtová (25) patří mezi nejkrásnější atletky světa. Na letních olympijských hrách ve Francii dostala...

Zemřel herec Rudolf Jelínek. Český James Bond i parašutista z Atentátu

Ve věku 89 let zemřel herec Rudolf Jelínek. Ztvárnil desítky filmových, televizních a divadelních rolí, působil i v...

Lidí se syndromem Petera Pana přibývá. Jak je poznat a (ne)pustit k sobě

Syndrom Petera Pana je označením pro chování dospělých lidí, kteří nikdy plně nedozráli. Brání se přijmout dospělé...

Usměvavá nemocná Kate i zarostlý William poděkovali olympionikům

Užívají si dovolenou s dětmi, přesto si princ William a princezna Kate našli chvilku, aby nahráli vzkaz britským...

Otázka za milion: Kam byste emigrovali z Česka, pokud byste museli?

Česko je krásná a bezpečná země. Ale svět je v posledních letech velmi vrtkavý a změnit se může cokoli. Přemýšleli jste...